  • HL2-HP-AC115V-F
HL2-HP-AC115V-F
advertisement
Manufacturer No:
HL2-HP-AC115V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL2-HP-AC115V-F
Package:
Datasheet:
HL2-HP-AC115V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Step5Bar-code shipping tag
HL2-HP-AC115V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Depth
    20.8mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    115VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC - Nom
  • Coil Current
    10.4mA
  • Release Time
    25ms
  • Must Operate Voltage
    92VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    34.5VAC
  • Coil Voltage (AC)
    115V
  • Height
    35.4mm
  • Length
    27.2mm