  • HL10006Z4K000JJ
HL10006Z4K000JJ
advertisement
Manufacturer No:
HL10006Z4K000JJ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-HL10006Z4K000JJ
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
HL10006Z4K000JJ
Description:
FIXED RESISTOR 4kOhm, ±5%, 100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL10006Z4K000JJ
  • Series
    HL
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.750Diax6.500L 19.05mmx165.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    632V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    23.02mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C