  • HL05006Z10R00JJ
HL05006Z10R00JJ
advertisement
Manufacturer No:
HL05006Z10R00JJ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-HL05006Z10R00JJ
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
HL05006Z10R00JJ
Description:
FIXED RESISTOR 10Ohm, ±5%, 50W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL05006Z10R00JJ
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HL
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.563Diax4.000L 14.29mmx101.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    22.4V
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    17.46mm