  • HL02506Z500R0JJ
HL02506Z500R0JJ
advertisement
Manufacturer No:
HL02506Z500R0JJ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-HL02506Z500R0JJ
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
HL02506Z500R0JJ
Description:
FIXED RESISTOR 500Ohm, ±5%, 25W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL02506Z500R0JJ
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Weight
    20.719986g
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HL
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.29mmx50.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    112V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    17.46mm