  • HJ4-L-DC110V
HJ4-L-DC110V
advertisement
Manufacturer No:
HJ4-L-DC110V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HJ4-L-DC110V
Package:
100
Datasheet:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HJ4-L-DC110V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    HJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    TUV; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    28mm
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Physical Dimension
    28mm x 21.5mm x 40mm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    11kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    9.1mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    88VDC
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1.1W
  • Must Release Voltage
    11VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    110V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    40mm