  • HJ2-L-AC24V
HJ2-L-AC24V
advertisement
Manufacturer No:
HJ2-L-AC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HJ2-L-AC24V
Package:
Datasheet:
Description:
Electromechanical Relay DPDT 7A 24VAC Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HJ2-L-AC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    TUV; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    7A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    45.6mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    7A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Power Consumption
    1.5W
  • Coil Power
    1.3W
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Body Height
    40mm