  • HIP1011ECAZA
HIP1011ECAZA
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011ECAZA
HK JDW NO:
699-HIP1011ECAZA
Package:
28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011ECAZA
Description:
Tube Obsolete 8 Surface Mount Hot Swap Controllers 5.3mA mA Latched Fault 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) 8 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011ECAZA Overview
There is a 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package that includes this.8 channels are currently available.In the form of a Tube, it is packaged.As Surface Mount would say, it's set up like that.Hot Plug Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable functioning.Devices with CompactPCI? applications are available.There is a reference to it in Latched Fault.Hot-swappable device should work if you use a 10.8V~13.2VV power source.Among its programmable features are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate.Hot-swappable device is estimated that there is a current supply of 5.3mA.Device 100mA 500mAV has a maximum output.
HIP1011ECAZA Features
Features of Latched Fault
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011ECAZA Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC HIP1011ECAZA hot swap controllers applications.
  • DC boost circuit
  • Industrial computers and servers
  • Circuit breakers for electronic circuits
  • Automatic restart after load failure
  • Industrial high-side switches
  • Distributed power systems
  • Current limit and current foldback limit functions
  • High power circuit board
  • Remote access server
  • Reverse current protection
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011ECAZA
  • Package / Case
    28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    28-SSOP/QSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Feature
    Latched Fault
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Number of Channels
    8
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Current - Supply
    5.3mA