  • HIP1011CB
HIP1011CB
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011CB
HK JDW NO:
668-HIP1011CB
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011CB
Description:
Tube Obsolete 4 Surface Mount Hot Swap Controllers 5mA mA Latched Fault, UVLO 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 4 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011CB Overview
The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.Currently, 4 channels can be accessed.In the form of a Tube, it is packaged.Hot-swappable device has a total of 16 terminations.Its terminal position is DUAL.With a supply voltage of 12V, high efficiency is possible.Surface Mount sets it up.Hot Plug Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.For reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C.There are CompactPCI? applications on the device.Hot-swappable device is featured in Latched Fault, UVLO.In theory, it should work as long as the power source has a 10.8V~13.2VV input.Hot-swappable device belongs to the HIP1011 family of numbers.Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate is the number of features it can be programmed with.There is currently an adequate supply of 5mA.For normal operation, Vsup should be maintained above 10.8V.The maximum supply voltage is set to 13.2V.100mA 500mAV is the maximum output of the device.
HIP1011CB Features
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011CB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. HIP1011CB hot swap controllers applications.
  • Datacom
  • Redundant negative voltage supplies
  • Modern analog communication
  • Storage network
  • Continuous monitoring of device temperature
  • Base station power distribution system
  • Undervoltage protection
  • Electric vehicle
  • Load transient protection
  • Current limit and current foldback limit functions
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011CB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HIP1011CB.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Feature
    Latched Fault, UVLO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    HIP1011
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.8V
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    5mA
  • Internal Switch(s)
    Both
  • Programmable Features
    Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
  • Feature Pins
    FLTN, OCSET, PWRON
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm