  • HIP1011CB
HIP1011CB
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011CB
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HIP1011CB
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011CB
Description:
Tube Obsolete 4 Surface Mount Hot Swap Controllers 5mA mA Latched Fault, UVLO 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 4 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011CB Overview
It's included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.In the current state, 4 channels are accessible.The package resembles a Tube.There are a total of 16 terminations on it.Device position DUAL is its terminal position.In total, there are 16 pins on it.High efficiency can be achieved by using 12V as supply voltage.The way it's set up is the way Surface Mount wants it.Electrical components classified as Hot Plug Controller are referred to as Hot Plug Controller components.If you want reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C.The device has CompactPCI? applicationsIn Latched Fault, UVLO, it is featured.In the case of a 10.8V~13.2VV power source, it should work just fine.There are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate programmable features on this device.This is the current supply of 5mA.The supply voltage (Vsup) should be kept above 10.8V for normal operation.Set Vsup to 13.2V for maximum supply voltage.Device output is 100mA 500mAV at its maximum.
HIP1011CB Features
The terminal position of 16
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011CB Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC HIP1011CB hot swap controllers applications.
  • Firewire
  • Continuous monitoring of device temperature
  • Industrial
  • Undervoltage protection
  • Limitting the inrush current
  • Automatic restart after load failure
  • Other forms of communications infrastructure
  • Network switches
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • Network switch
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011CB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HIP1011CB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Latched Fault, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Hot Plug Controller
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    CompactPCI™
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.8V
  • Number of Channels
    4
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    5mA
  • Internal Switch(s)
    Both
  • Programmable Features
    Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
  • Feature Pins
    FLTN, OCSET, PWRON
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm