  • HIP1011BCBZA
HIP1011BCBZA
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011BCBZA
HK JDW NO:
699-HIP1011BCBZA
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011BCBZA
Description:
Tube Obsolete 4 Surface Mount Hot Swap Controllers 5mA mA Latched Fault 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 4 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011BCBZA Overview
There is a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that includes this.Channel 4 is currently available.There is a Tube-shaped package for it.It's?set?up?in?the?way?of?Surface Mount.In electrical components, Hot Plug Controller is the classification.Ensure reliable operation by setting the temperature to 0°C~70°C.CompactPCI? applications are available on the device.In Latched Fault, it is featured.Hot-swappable device should be able to work wHot-swappable deviceh a 10.8V~13.2VV power source.Its programmable features are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate.This is the current supply of 5mA.The maximum output of the device is {0}V.
HIP1011BCBZA Features
Features of Latched Fault
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011BCBZA Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC HIP1011BCBZA hot swap controllers applications.
  • Circuit breakers for electronic circuits
  • Current monitoring
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • Solid state circuit breakers
  • Avionics systems
  • High power circuit board
  • Servers
  • Firewire
  • Redundant Array of Disks (RAID)
  • Circuit breakers for high-side circuits
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011BCBZA
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Feature
    Latched Fault
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Current - Supply
    5mA