  • HIP1011ACB
HIP1011ACB
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011ACB
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HIP1011ACB
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011ACB
Description:
Tube Obsolete 4 Surface Mount Hot Swap Controllers 5mA mA Latched Fault, UVLO 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 4 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011ACB Overview
As part of the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is included.At the moment, 4 channels are accessible.It's?packaged?in?the?form?of?a?Tube.This device has a total of 16 terminations.Device position DUAL is its terminal position.The device has a total of 16 pins.High efficiency can be achieved by using 12V as supply voltage.The way it's set up is the way Surface Mount wants it.Hot Plug Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.Hot-swappable device is recommended that the temperature is set to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance.CompactPCI? applications are available on the device.A feature of Latched Fault, UVLO describes it.With a 10.8V~13.2VV power source, it should work.Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate is its programmable feature.There is currently an adequate supply of 5mA.Hot-swappable device is important that the supply voltage (Vsup) is kept above 10.8V for normal operation of the device.Hot-swappable device is set to 13.2V (maximum supply voltage).Device 100mA 500mAV has a maximum output.
HIP1011ACB Features
The terminal position of 16
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011ACB Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC HIP1011ACB hot swap controllers applications.
  • Inrush current control
  • Supply voltage monitoring
  • Reverse current protection
  • Undervoltage protection
  • Backplane
  • Distributed power systems
  • USB interface
  • Redundant negative voltage supplies
  • Industrial high-side switches
  • Datacom
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011ACB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Latched Fault, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Hot Plug Controller
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    CompactPCI™
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.8V
  • Number of Channels
    4
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    5mA
  • Internal Switch(s)
    Both
  • Programmable Features
    Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
  • Feature Pins
    FLTN, OCSET, PWRON
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)