  • HIF6HB-40D-1.27R
HIF6HB-40D-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
HIF6HB-40D-1.27R
HK JDW NO:
355-HIF6HB-40D-1.27R
Package:
Datasheet:
HIF6HB-40D-1.27R
Step5Bar-code shipping tag
HIF6HB-40D-1.27R
  • Number of Positions
    40
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Wire Size (Min)
    30 AWG
  • Wire Size (Max)
    30 AWG