  • HIF6-68D-1.27R
HIF6-68D-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
HIF6-68D-1.27R
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF6-68D-1.27R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF6-68D-1.27R
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF6
  • Feature
    Feed Through, Strain Relief
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    IDT
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    68
  • Contact Gender
    Female
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Height
    15.1mm
  • Length
    49.03mm