  • HIF6-32PA-1.27DSA
HIF6-32PA-1.27DSA
advertisement
Manufacturer No:
HIF6-32PA-1.27DSA
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF6-32PA-1.27DSA
Package:
Datasheet:
HIF6-32PA-1.27DSA
Description:
HIF6 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Cable/Wire 0.606 15.39mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HIF6-32PA-1.27DSA
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF6
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Keying Slot, Mounting Flange
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    32
  • Voltage - Rated
    300V
  • Additional Feature
    LATCHED, POLARIZED
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Insulation Height
    0.606 15.39mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.110 2.79mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Contact Length - Mating
    0.217 5.50mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.335 inch
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.606 inch
  • Overall Contact Length
    0.563 14.30mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Polarization Key
    GUIDE SLOT(S)
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Height
    24.7mm
  • Length
    38.57mm