  • HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF3H
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300VAC
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.374 9.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    39.4μin 1.00μm
  • Length - Termination
    0.118 inch