  • HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
Package:
Description:
HIF3 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 40-Position Board to Cable/Wire 0.299 7.60mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    HIF3
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.299 7.60mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.114 2.90mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.244 6.20mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.657 16.70mm
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch