  • HIF3BAF-16PA-2.54DSA(71)
HIF3BAF-16PA-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BAF-16PA-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF3BAF-16PA-2.54DSA(71)
Package:
Description:
HIF3B Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.701 17.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BAF-16PA-2.54DSA(71)
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Keying Slot
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    16
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Insulation Height
    0.701 17.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.130 3.30mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.236 6.00mm
  • Overall Contact Length
    0.657 16.70mm