  • HIF3BA-34D-2.54R-CL(71)
HIF3BA-34D-2.54R-CL(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BA-34D-2.54R-CL(71)
HK JDW NO:
355-HIF3BA-34D-2.54R-CL(71)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BA-34D-2.54R-CL(71)
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    PBT
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    34
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    34
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.88 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Length - Termination
    0.106 inch