  • HIF3BA-26D-2.54C
HIF3BA-26D-2.54C
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BA-26D-2.54C
HK JDW NO:
355-HIF3BA-26D-2.54C
Package:
Datasheet:
HIF3BA-26D-2.54C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 26 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp HIF3B PBT
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BA-26D-2.54C
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    PCB
  • Housing Material
    PBT
  • Feature
    Polarizing Key
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    26
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • HTS Code
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    14.4mm
  • Current Rating
    1A
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    29.95mm
  • Width
    6mm