  • HIF3BA-20D-2.54C
HIF3BA-20D-2.54C
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BA-20D-2.54C
HK JDW NO:
355-HIF3BA-20D-2.54C
Package:
Datasheet:
HIF3BA-20D-2.54C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp HIF3B Polybutylene
Quantity:
In Stock : 5215
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BA-20D-2.54C
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging, PCB
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Feature
    Polarizing Key
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Voltage - Rated
    200V
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    14.4mm
  • Current Rating
    1A
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    7.2mm
  • Length
    29.95mm
  • Width
    6mm