  • HIF3BA-10PA-2.54DS(71)
HIF3BA-10PA-2.54DS(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BA-10PA-2.54DS(71)
HK JDW NO:
355-HIF3BA-10PA-2.54DS(71)
Package:
Description:
HIF3B Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Cable/Wire 0.335 8.51mm Height
Quantity:
In Stock : 40
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BA-10PA-2.54DS(71)
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF3B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Mounting Flange
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • Contact Type
    Male Pin
  • Orientation
    Right Angle
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.236 6.00mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Height
    9mm
  • Length
    32mm