  • HIF2C-10DT-1.27R
HIF2C-10DT-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
HIF2C-10DT-1.27R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF2C-10DT-1.27R
Package:
Datasheet:
HIF2C-10DT-1.27R
Description:
Headers & Wire Housings 10P IDC DIR PCB MNT HOUSING GOLD PLATED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF2C-10DT-1.27R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    BERYLLIUM COPPER
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF2C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Ribbon Cable
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.701 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.193 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    IDC
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Cable Termination
    IDC
  • Cable Pitch
    0.050 1.27mm
  • Board-Side Pitch
    0.200 5.08mm
  • Length - Termination
    0.11 inch