  • HI1230530000G
HI1230530000G
advertisement
Manufacturer No:
HI1230530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-HI1230530000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HI Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
HI1230530000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HI
  • Feature
    Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.300 7.62mm
  • Insulation Height
    0.579 14.70mm
  • Termination Style
    Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    12-28 AWG
  • Current - UL
    15A