  • HI1-0508-5
HI1-0508-5
advertisement
Manufacturer No:
HI1-0508-5
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HI1-0508-5
Package:
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
HI1-0508-5
Description:
250ns, 250ns (Typ) 400Ohm DUAL Analog Switches 16 Pins 30pA Typ 15V 16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
HI1-0508-5 Overview
The electrical component comes in 16-CDIP (0.300, 7.62mm) packaging, which makes it convenient to ship overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tube. This analog switch is mounted in Through Hole. Multiplexers and demultiplexers have the same number of circuits 8:1. Operating temperature around 0°C~75°C TA extended. In total, 16 terminations have occurred. Due to its 8 channels, the electrical component produces high-quality output. With a 15V voltage supply, the electrical component should be turned on and run. The electrical component body receives 16 pins. A total of 1 circuits make up this switch device. An analog IC with the number SINGLE-ENDED MULTIPLEXER is integrated into this board.
HI1-0508-5 Features
8 Channels
HI1-0508-5 Applications
  • Audio/video switches
  • SDH
  • Fiber to the Home
  • SONET/SDH ADM
  • 65 V DACs
  • USB 1.1 signal switching circuits
  • Channel Banks
  • Precision instrumentation
  • SONET
  • Medical systems
Step5Bar-code shipping tag
HI1-0508-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Off-state Isolation-Nom
    68 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    30pA Typ
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    10pF 17pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    9Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    250ns, 250ns (Typ)
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    20 Ω
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±15V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~75°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Channels
    8
  • Number of Circuits
    1
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • On-State Resistance (Max)
    400Ohm