  • HHXC350ARA101MHA0G
HHXC350ARA101MHA0G
advertisement
Manufacturer No:
HHXC350ARA101MHA0G
HK JDW NO:
856-HHXC350ARA101MHA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
HXC Series 100μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 100μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to HXC series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the HHXC350ARA101MHA0G capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in Automotive. This device operates temperature at the range of -55°C~125°C. United Chemi-Con HHXC350ARA101MHA0G HHXC350ARA101MHA0G Capacitor HHXC350ARA101MHA0G Capacitor. Voltage - Rated often has values of 35V.
HXC Series
Capacitance: 100μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~125°C
There are great quantities of applications of HHXC350ARA101MHA0G Aluminum Polymer Capacitors.
  • Lighting Ballast
  • Audio Crossover
  • Motor Control
  • Signal decoupling & power bypass
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Server motherboards
  • PFC
  • Coupling or blocking
  • To reduce power noise & signal noise
  • Power Line Buffering
Step5Bar-code shipping tag
HHXC350ARA101MHA0G
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    HXC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm