  • HHXC250ARA680MF80G
HHXC250ARA680MF80G
advertisement
Manufacturer No:
HHXC250ARA680MF80G
HK JDW NO:
856-HHXC250ARA680MF80G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
HXC Series 68μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 68μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to HXC series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the HHXC250ARA680MF80G capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in Automotive. This device operates temperature at the range of -55°C~125°C. United Chemi-Con HHXC250ARA680MF80G HHXC250ARA680MF80G Capacitor HHXC250ARA680MF80G Capacitor. Voltage - Rated often has values of 25V.
HXC Series
Capacitance: 68μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~125°C
There are great quantities of applications of HHXC250ARA680MF80G Aluminum Polymer Capacitors.
  • Voltage Doubling
  • DC Link
  • Signal decoupling & power bypass
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Power Factor Correction
  • DC Buffering
  • Bypassing Noise Filtering
  • Spot Welding
  • Motor Control
  • Decoupling Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
HHXC250ARA680MF80G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    HXC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm