  • HGTG20N60B3
HGTG20N60B3
advertisement
Manufacturer No:
HGTG20N60B3
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HGTG20N60B3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
HGTG20N60B3
Description:
N-CHANNEL IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGTG20N60B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    165W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Turn On Time
    45 ns
  • Test Condition
    480V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    360 ns
  • Gate Charge
    80nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Switching Energy
    475μJ (on), 1.05mJ (off)
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ