  • HGTG12N60A4D
HGTG12N60A4D
advertisement
Manufacturer No:
HGTG12N60A4D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTG12N60A4D
Datasheet:
HGTG12N60A4D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGTG12N60A4D
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    167W
  • Current Rating
    54A
  • Base Part Number
    HGTG12N60
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    167W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    16ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    96 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    54A
  • Reverse Recovery Time
    30 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Test Condition
    390V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 12A
  • Continuous Collector Current
    60A
  • Gate Charge
    78nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/96ns
  • Switching Energy
    55μJ (on), 50μJ (off)
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    4.82mm