  • HGTG12N60A4
HGTG12N60A4
advertisement
Manufacturer No:
HGTG12N60A4
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-HGTG12N60A4
Datasheet:
HGTG12N60A4
Description:
N-CHANNEL IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HGTG12N60A4
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    167W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    54A
  • Test Condition
    390V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    78nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C