  • HGT1S20N60A4S9A
HGT1S20N60A4S9A
advertisement
Manufacturer No:
HGT1S20N60A4S9A
HK JDW NO:
598-HGT1S20N60A4S9A
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
HGT1S20N60A4S9A
Step5Bar-code shipping tag
HGT1S20N60A4S9A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    290W
  • Current Rating
    70A
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    290W
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    290W
  • Rise Time
    12ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    70A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Test Condition
    390V, 20A, 3Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    142nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    280A
  • Td (on/off) @ 25°C