  • HGT1S14N36G3VLS
HGT1S14N36G3VLS
advertisement
Manufacturer No:
HGT1S14N36G3VLS
HK JDW NO:
598-HGT1S14N36G3VLS
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
HGT1S14N36G3VLS
Step5Bar-code shipping tag
HGT1S14N36G3VLS
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Input Type
    Logic
  • Power - Max
    100W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    390V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    18A
  • Test Condition
    300V, 7A, 25Ohm, 5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 5V, 14A
  • Gate Charge
    24nC
  • Td (on/off) @ 25°C