  • HG16-120-AB-00
HG16-120-AB-00
advertisement
Manufacturer No:
HG16-120-AB-00
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-HG16-120-AB-00
Package:
Datasheet:
Description:
12V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 85
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HG16-120-AB-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
  • Mounting Hole Spacing
    0.433" (11.00mm)
  • Mfr
    Nidec Copal Electronics
  • Operating Temperature
  • Series
    HG16
  • Size / Dimension
    Round - 0.630" Dia (16.00mm)
  • Type
    DC Motor
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Function
    Gearmotor
  • Approval Agency
  • RPM
    85 RPM
  • Encoder Type
  • Power - Rated
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    7.08 / 50
  • Motor Type
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
    8.5 / 60
  • Gear Reduction Ratio
    120
  • Features
  • Diameter - Shaft
    0.118" (3.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.394" (10.00mm)