  • HF500GS-15-Z
HF500GS-15-Z
advertisement
Manufacturer No:
HF500GS-15-Z
HK JDW NO:
541-HF500GS-15-Z
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
HF500GS-15-Z
Description:
8 Terminations12.5V~24V AC to DC power converter25kHz
Purchasing and Inquiry
HF500GS-15-Z Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads package, the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter type is Tape & Reel (TR) .The AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter needs to be operated at -40°C~125°C TJ °C in order to perform.An analog IC of type SWITCHING REGULATOR is employed in this AC DC converter.25kHz is the switching frequency.As long as the supply voltage (Vcc/Vdd) is within the range of 12.5V~24V , the AC/DC converter may be used.Total terminations are 8 .Surface Mount is the recommended mounting method for the ac dc converters.The input voltage with the maximal value of 24V can be ensured on the basis of unique technique.
HF500GS-15-Z Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 25kHz
HF500GS-15-Z Applications
There are a lot of Monolithic Power Systems Inc. HF500GS-15-Z AC DC Converters applications.
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Home appliances
  • ATX/BTX Auxiliary Power
  • Adapter for ADSL
  • DVD players
  • Auxiliary Power Supplies
  • Adaptors for DSCs
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • SMPS house keeping power supplies
Step5Bar-code shipping tag
HF500GS-15-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power (Watts)
    1.5W
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Input Voltage-Nom
    16V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    12.5V~24V
  • Control Features
    Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    12.5V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    25kHz
  • Input Voltage (Max)
    24V
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm