  • HF2430-242Y2R5-T01
HF2430-242Y2R5-T01
advertisement
Manufacturer No:
HF2430-242Y2R5-T01
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-HF2430-242Y2R5-T01
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Description:
Common Mode Chokes / Filters 2.4mH 2.5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HF2430-242Y2R5-T01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Vertical, 4 PC Pin
  • Operating Temperature
    -20°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    HF
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.748W 26.00mmx19.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Packing Method
    BOX
  • Shielding
    Unshielded
  • Approval Agency
    UL; CSA; IEC
  • Operating Frequency
    50/60Hz Hz
  • Inductance
    2.4 mH
  • Current
    2.5A
  • Max DC Current
    2.5A
  • Filter Type
    Power Line
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    90mOhm
  • Insulation Resistance-Min
    100MOhm
  • Height
    31.496mm
  • Width
    19mm