  • HE42BU/10
HE42BU/10
advertisement
Manufacturer No:
HE42BU/10
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-HE42BU/10
Package:
300
Datasheet:
HE42BU/10
Purchasing and Inquiry
HE42BU/10 Overview
HE42BU/10 Features
EUROSTRIPS? HE series
HE42BU/10 Applications
There are a lot of Altech Corporation HE42BU/10 Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Military Technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Refrigeration control
  • Blowers
  • Transportation
  • Electrical substations
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
HE42BU/10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HE42BU/10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Panel
  • Package / Case
    300
  • Housing Material
    Polyamide
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Terminal Screw Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    EUROSTRIPS® HE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Number of Positions
    10
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.394 10.00mm
  • Current Rating
    20A
  • Approval Agency
    VDE, cULus
  • Wire Gauge
    10-24 AWG
  • Number of Circuits
    10
  • Wire Gauge (Max)
    10 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    24 AWG
  • Terminal Block Type
    Eurostyle Terminal Strip, Pluggable
  • Bottom Termination
    Closed
  • Barrier Type
    Enclosed
  • Top Termination
    Screws
  • Terminal Screw Finish
    Blue Chromate
  • Number of Wire Entries
    20
  • Height
    14.9mm
  • Length
    117mm