  • HDM14JT1R10
HDM14JT1R10
advertisement
Manufacturer No:
HDM14JT1R10
HK JDW NO:
762-HDM14JT1R10
Package:
Axial
Datasheet:
HDM14JT1R10
Description:
FIXED RESISTOR, 1.1Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
HDM14JT1R10
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HDM
  • Size / Dimension
    0.071Diax0.126L 1.80mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -500/ +350ppm/°C
  • Resistance
    1.1Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    IEC60115-1
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.45 mm