  • HDC-R060-41S1-KR
HDC-R060-41S1-KR
advertisement
Manufacturer No:
HDC-R060-41S1-KR
HK JDW NO:
2-HDC-R060-41S1-KR
Package:
Datasheet:
Description:
HDC (High Density Connector) Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 60 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
HDC-R060-41S1-KR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    60
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    HDC (High Density Connector)
  • Feature
    Mating Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    4
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    0.100 2.54mm