  • HDAF-23-18.0-S-13-1
HDAF-23-18.0-S-13-1
advertisement
Manufacturer No:
HDAF-23-18.0-S-13-1
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-HDAF-23-18.0-S-13-1
Package:
Description:
CONN HD ARRAY RCPT 299P SMD GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HDAF-23-18.0-S-13-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HD Mezz™ HDAF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    High Density Array, Female
  • Number of Positions
    299
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    13
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.047 1.20mm
  • Total Number of Contacts
    299
  • Current Rating
    2.3A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.517 inch
  • Number Of PCB Rows
    13
  • Lead Pitch
    1.2mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.886 inch
  • Body Depth
    0.807 inch
  • Rated Current (Signal)
    1.8A
  • Contact Resistance
    19mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Row Spacing
    2 mm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.807 20.51mm
  • Stack Height (Mating)
    30mm 35mm