  • HD64F7047F50V
HD64F7047F50V
advertisement
Manufacturer No:
HD64F7047F50V
HK JDW NO:
668-HD64F7047F50V
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
HD64F7047F50V
Description:
256KB 256K x 8 FLASH SH-2 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7047 Series HD64F7047 100 Pin 50MHz 5V 100-BFQFP
Quantity:
In Stock : 2200
Step5Bar-code shipping tag
HD64F7047F50V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BFQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SuperH® SH7047
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    HD64F7047
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    CAN, SCI
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    12K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    32
  • Core Processor
    SH-2
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, SCI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Access Time
    50 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    7
  • Address Bus Width
    18
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    14mm