  • HD6417727BP160CV
HD6417727BP160CV
advertisement
Manufacturer No:
HD6417727BP160CV
HK JDW NO:
668-HD6417727BP160CV
Package:
240-LFBGA
Datasheet:
Description:
ROMless SH-3 DSP 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7700 Series HD6417727 240 Pin 160MHz 240-LFBGA
Quantity:
In Stock : 1451
Step5Bar-code shipping tag
HD6417727BP160CV
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    240-LFBGA
  • Number of Pins
    240
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Published
    2009
  • Series
    SuperH® SH7700
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    240
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    160MHz
  • Base Part Number
    HD6417727
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.93.3V
  • Interface
    SCI, USB
  • Number of I/O
    104
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.7V~2.05V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    SH-3 DSP
  • Peripherals
    DMA, LCD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Connectivity
    FIFO, SCI, SIO, SmartCard, USB
  • Supply Current-Max
    650mA