  • HD6417720BP133CV
HD6417720BP133CV
advertisement
Manufacturer No:
HD6417720BP133CV
HK JDW NO:
668-HD6417720BP133CV
Package:
256-LFBGA
Datasheet:
HD6417720BP133CV
Description:
ROMless SH-3 DSP 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7700 Series HD6417720 256 Pin 133MHz 1.5V 256-LFBGA
Quantity:
In Stock : 4117
Step5Bar-code shipping tag
HD6417720BP133CV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SuperH® SH7700
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    133MHz
  • Base Part Number
    HD6417720
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Power Supplies
    1.53.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, MMC, SCI, SD, USB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    117
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.4V~1.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-3 DSP
  • Peripherals
    DMA, LCD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    FIFO, I2C, IrDA, Memory Card, SCI, SD, SIO, SIM, USB
  • Supply Current-Max
    300mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    13
  • Address Bus Width
    26
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Length
    17mm