  • HD6417040AVCF16V
HD6417040AVCF16V
advertisement
Manufacturer No:
HD6417040AVCF16V
HK JDW NO:
668-HD6417040AVCF16V
Package:
112-BQFP
Datasheet:
Description:
ROMless SH-2 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7040 Series HD6417040 112 Pin 16MHz 3.3V 112-BQFP
Quantity:
In Stock : 1651
Step5Bar-code shipping tag
HD6417040AVCF16V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    112-BQFP
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    SuperH® SH7040
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    112
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    HD6417040
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    EBI/EMI, SCI
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    74
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-2
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    7
  • Address Bus Width
    22
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Length
    20mm