  • HD6417034AF20V
HD6417034AF20V
advertisement
Manufacturer No:
HD6417034AF20V
HK JDW NO:
668-HD6417034AF20V
Package:
112-BQFP
Datasheet:
Description:
ROMless SH-1 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7030 Series HD6417034 112 Pin 20MHz 112-BQFP
Quantity:
In Stock : 3520
Step5Bar-code shipping tag
HD6417034AF20V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    112-BQFP
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    SuperH® SH7030
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    112
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    HD6417034
  • Pin Count
  • Interface
    EBI/EMI, SCI
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    4K x 8
  • Memory Type
    ROM, ROMless
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-1
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Number of Programmable I/O
    40
  • Number of UART Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    3.05mm