  • HCM1103-R12-R
HCM1103-R12-R
advertisement
Manufacturer No:
HCM1103-R12-R
HK JDW NO:
255-HCM1103-R12-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HCM1103-R12-R
Description:
Quantity:
In Stock : 4332
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCM1103-R12-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    453.59237g
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HCM1103
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.437Lx0.394W 11.10mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    30A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    120nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.61mOhm Max
  • Max DC Current
    30A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    75A
  • Q Factor
    1200
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    30A
  • RMS Current (Irms)
    30A
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    11.0998mm
  • Width
    10.0076mm