  • HC3-HPL-DC48V-F
HC3-HPL-DC48V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC3-HPL-DC48V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC3-HPL-DC48V-F
Package:
Datasheet:
HC3-HPL-DC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC3-HPL-DC48V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.6kOhms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    18.5mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    38.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Coil Voltage (DC)
    48V