  • HC3-HPL-DC12V-F
HC3-HPL-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC3-HPL-DC12V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC3-HPL-DC12V-F
Package:
Datasheet:
HC3-HPL-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC3-HPL-DC12V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    35.2mm