  • HC3-HL-DC12V-F
HC3-HL-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC3-HL-DC12V-F
HK JDW NO:
590-HC3-HL-DC12V-F
Package:
Datasheet:
HC3-HL-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Step5Bar-code shipping tag
HC3-HL-DC12V-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    35.2mm