  • HC3-HL-AC100V-F
HC3-HL-AC100V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC3-HL-AC100V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC3-HL-AC100V-F
Package:
100
Datasheet:
HC3-HL-AC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 100V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC3-HL-AC100V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 88 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 33 V ; WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    100VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    13.2mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    80VAC
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    30VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    100V
  • Body Height
    35.2mm