  • HC2-HL-AC24V-F
HC2-HL-AC24V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2-HL-AC24V-F
HK JDW NO:
590-HC2-HL-AC24V-F
Package:
Datasheet:
HC2-HL-AC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Step5Bar-code shipping tag
HC2-HL-AC24V-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V ; WITH LED INDICATION
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    50mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Body Height
    35.2mm