  • HC1-HL-DC48V-F
HC1-HL-DC48V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC1-HL-DC48V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC1-HL-DC48V-F
Package:
Datasheet:
HC1-HL-DC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC1-HL-DC48V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.6kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    18.5mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    38.4VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V